Ogłoszenia parafialne

ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA 27.02.2022

 1. W tych trudnych dniach nasze modlitwy kierujemy przez przyczynę Królowej Pokoju w intencji naszych sióstr i braci w Ukrainie, którzy walczą o wolność swojej Ojczyzny. Zapraszamy do modlitwy w tej intencji podczas całodziennej adoracji w naszej kaplicy.
 2. Ksiądz Arcybiskup Metropolita zachęca: Zwracam się do Was, Drodzy Księża i Wierni Archidiecezji Częstochowskiej, aby wyrazem naszej solidarności z ofiarami tego konfliktu, obok modlitwy, były konkretne czyny miłosierdzia i dlatego zachęcam, (…) abyśmy wspólnie mogli pomóc naszym Siostrom i Braciom Archidiecezji Lwowskiej, którzy z lękiem patrzą na rozwój sytuacji na Ukrainie.

Dary czyli żywność długoterminową (cukier, mąka, makaron, kasza, olej, konserwy, dania w słoiku itp.) oraz artykuły chemiczne i higieny osobistej, można przynosić do siedziby Towarzystwa Patriotycznego Kresy (kościół pw. Św. Wojciecha BM w Częstochowie, ul. Brzeźnicka 59) od najbliższego poniedziałku, tj. od 28 lutego br., w godzinach od 8.00 do 18.00. Osoby, które nie mogą dotrzeć do parafii św. Wojciecha mogą swoje dary przynosić do naszej kancelarii parafialnej. Wszystkie produkty przekażemy organizatorom akcji.

 1. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. w archikatedrze o 7.00, 9.00 i 18.00. Na Mszy św. o 18.00 pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity będziemy się szczególnie modlić o pokój na Ukrainie.
 2. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek Godzina Święta przed pierwszym piątkiem miesiąca o 17.30. Zachęcamy do spowiedzi pierwszopiątkowej o 7.00, od 12.00 do 13.00 i od 17.30. Do chorych udamy się od 9.00. W piątek Droga Krzyżowa o 17.15.
 3. W środę o godz. 19.00 spotkanie Akcji Katolickiej naszej parafii.
 4. Polecamy tygodnik „Niedziela” i zachęcamy do korzystania z mediów katolickich.
 5. Nie ustając w modlitwach prośmy Świętą Rodzinę za rodzinami, które cierpią z powodu wojny.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia parafialne

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA 20.02.2022

 Tydzień w liturgii:

- we wtorek święto katedry Świętego Piotra

- w środę wspomnienie św. Polikarpa

 1. Przypominamy, że w każdą środę o godz. 7.00 odprawiamy Mszę św. wotywną o św. Józefie. Zapraszamy na te Msze św., aby zawierzać się Panu Bogu przez św. Józefa, opiekuna Kościoła świętego. Natomiast w środowe wieczory o 18.00 odprawiamy nowennę do Naszej Pani Katedralnej. Intencje na tę nowennę możemy składać w kancelarii lub zakrystii przed tą Mszą.
 2. W najbliższy wtorek o 10.00 zapraszamy wszystkie dzieci na „Spotkanie ze Świętą Rodziną”. Organizujemy wejście na wieżę, zobaczymy chór, organy, wyjdziemy na balkon z widokiem na miasto. Potem w auli katedralnej odbędą się zabawy z nagrodami. Spotykamy się na placu katedralnym.

W środę wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd zorganizowany dzięki ofiarom z naszej gazetki. Bóg zapłać.

Chcemy także zorganizować wycieczkę do Wytwórni Nauki i Zabawy – Akademia Pana Kleksa w Katowicach. Będzie to fajna przygoda w towarzystwie Pana Kleksa. Wśród atrakcji warsztaty ekologiczne i eksperymenty. Koszt wyjazdu 60 zł. Informacje i zapisy do poniedziałku pod numerem 663 582 690.

W tym czasie młodzież oazowa, która formuje się w naszej parafii przeżywa swoje rekolekcje w Masłońskich koło Poraja i w Bukowinie Tatrzańskiej.

Polecamy lekturę naszej „Niedzieli”. Polecamy m.in. artykuł „Twoja mowa cię zdradza” o pięknie naszego ojczystego języka. Zachęcamy do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat.

Życzymy opieki Najświętszej Rodziny na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę.

Ogłoszenia parafialne

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA 13.02.2022

 1. Dziś po Mszach św. zbiórka na ruch dobroczynny Betel. Bóg zapłać za każdy dar serca.
 2. W poniedziałek święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy. Tego dnia także wspominamy św. Walentego.
 3. Polecamy tygodnik „Niedziela”, gdzie znajdziemy m.in. artykuł „Skarżyć się Bogu nie będę”, o posłudze kapelana szpitalnego. Zachęcamy także do słuchania katolickich rozgłośni: radia Fiat, Jasna Góra i Maryja.
 4. Dzieciom, młodzieży i wszystkim rozpoczynającym ferie zimowe życzymy bezpiecznego wypoczynku, a wszystkich nas modlących się w archikatedrze zawierzamy Świętej Rodzinie.
ANKIETA SYNODALNA

Drodzy współbracia w kapłaństwie,

Drodzy animatorzy synodalni,

Trwają prace synodalne w naszej archidiecezji. Po liturgicznej inauguracji synodu w archikatedrze częstochowskiej i w naszych parafiach, po duszpasterskich spotkaniach z kapłanami i animatorami synodalnymi z naszych wspólnot, trwa teraz czas spotkań rad parafialnych, grup, ruchów i stowarzyszeń. Odbywają się też synodalne spotkania kapłanów w dekanatach. Ważnym elementem procesu synodalnego jest zbieranie opinii i głosów na temat Kościoła poprzez ankietę synodalną. Docieramy z ankietą dopiero teraz, gdyż bardziej zależy nam na bezpośrednich spotkaniach i rozmowach, niż tylko na ankietowym zbieraniu opinii. Nadszedł jednak czas, aby wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli poprosić o zabranie głosu poprzez odpowiedzi na pytania w przygotowanej przez diecezjalny zespół ds. koordynacji synodu ankiecie. Zawiera ona trzydzieści pytań otwartych, poruszających konkretne rzeczywistości życia Kościoła w aspekcie komunii, uczestnictwa i misji. Ankietę tę można wypełnić w formie papierowej lub elektronicznej. Dzięki pomocy redakcji Katolickiego Tygodnika „Niedziela” kilkadziesiąt wydrukowanych egzemplarzy ankiety trafi do każdej naszej parafii. Zostaną one przywiezione do parafii wraz z dostawą „Niedzieli”. Prosimy duszpasterzy nie tylko o łaskawe przyjęcie tej ankiety, ale o skuteczne i bezpośrednie przekazanie jej wiernym, poinformowanie w ogłoszeniach o takiej możliwości i zachęcenie wiernych do jej wypełnienia. Formularz ankiety można też kserować, gdyby się okazało, że dostarczonych egzemplarzy jest za mało w danej parafii. Wypełnione ankiety wierni mogą wysłać pocztą do Kurii Metropolitalnej lub złożyć w parafii. Będziemy wdzięczni za możliwie szybkie przekazanie wypełnionych ankiet z parafii do Kurii Metropolitalnej. Wersja elektroniczna formularza ankiety dostępna jest na stronie: www.synod.archiczest.pl Tam, gdzie parafie opracowały swój własny formularz ankiety prosimy o ich przesłanie do Kurii lub zrobienie na ich podstawie ogólnej syntezy synodalnej.

W imieniu Zespołu ds. koordynacji synodu w archidiecezji częstochowskie bardzo dziękuję redakcji „Niedzieli” za pomoc w wydrukowaniu i dystrybucji ankiety synodalnej, a kapłanom i świeckim animatorom synodalnym za jej upowszechnienie wśród wiernych i innych osób zainteresowanych odpowiedzią na pytania synodalne.

Z wdzięcznością i modlitwą

Bp Andrzej PRZYBYLSKI
Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Ogłoszenia parafialne

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 6.02.2022

1. Tydzień w liturgii:

- w czwartek wspomnienie św. Scholastyki,

- w piątek, 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Msza Święta w intencji ludzi chorych oraz pracowników służby zdrowia w naszej archikatedrze pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity o godz. 11.00. Przypominamy, że budynek archikatedry jest dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Przy głównych schodach funkcjonuje winda, a od strony kaplicy adoracji jest zlokalizowany podjazd dla wózków.

2. Także 11 lutego o godz. 21.00 Apelem rozpocznie się na Jasnej Górze czuwanie prowadzone przez Katolicki Ruch Dobroczynny BETEL. W przyszłym tygodniu będziemy mogli wesprzeć tę wspólnotę ofiarą składaną do puszek przy wyjściu.

3. W sobotę 12 lutego o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Teodora Kubinę i Stefana Barełę. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

4. Zachęcamy do lektury „Niedzieli”, a w niej m.in. serii artykułów o atakach na Kościół.

5. W czwartek o 17.00 spotkanie dla przygotowujących się do bierzmowania z kl. 8 SP.

6. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia duszpasterskie

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA 30.01.2022

 1. W środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętamy w modlitwach o wszystkich osobach życia konsekrowanego, szczególnie o naszych Braciach Kapucynach i Siostrach Karolankach. Na każdej Mszy świętej poświęcenie gromnic. Msze św. o 7.00, 9.00 i 18.00. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżyw 10 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.
  1. Tydzień w liturgii:

- w I czwartek miesiąca przypada wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, przyzywanego w chorobach gardeł. W tym dniu po Mszach św. błogosławieństwo wiernych świecami. Tego dnia Godzina święta przed I piątkiem miesiąca o 17.30.

 - w I piątek do chorych udamy się od 9.00. Spowiadamy przed i w czasie Mszy  św. oraz od 12.00 do 13.00.

- w I sobotę miesiąca wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. o 7.00 i 18.00 poświęcenie chleba i soli.

3. Zapraszamy do lektury „Niedzieli”, szczególnie polecamy temat numeru: „Jak zatrzymać młodych w Kościele?” oraz naszej gazetki parafialnej „U Świętej Rodziny”.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło