18-04-2021 02:59
Nawigacja
Nawigacja
Artykuły » Z nauczania Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego » Rocznica poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej
Rocznica poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej

Rocznica rozpoczęcia budowy, ustanowienia parafii, ustanowienia diecezji oraz poświęcenia katedry przypadają praktycznie dzień po dniu. Dnia 29 października 1917 roku utworzono odrębną parafię pw. Świętej Rodziny, a 8 lat później, 28 października, papież Pius XI powołał do istnienia diecezję częstochowską. Od razu też świątynia pełniła funkcję katedry. Pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina, 29 października 1950 roku poświęcił częstochowską katedrę i właśnie rocznica tego wydarzenia, zgromadziła w niej kapłanów, siostry zakonne, alumnów i pozostałych wiernych na uroczystej Eucharystii sprawowanej przez abpa Wacława Depo metropolita częstochowski. Śpiewy podjął chór „Basilica cantans”, a asystę przygotowali częstochowscy klerycy. W Eucharystii uczestniczyli wszyscy alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej.

Podczas homilii Metropolita częstochowski podkreślał, że „każda świątynia, zwłaszcza katedralna, jest nieodzowną przestrzenią rozwoju religii, która jest więzią człowieka z Bogiem”. – Cieszymy się historią naszej Archikatedry – powiedział abp Depo, równocześnie wzywając wiernych do wdzięczności za dar Częstochowskiej Prowincji Kościelnej i za dar „tak pięknej, godnej i zabytkowej świątyni”.

Abp Depo wyraził także współczucie dla bratniej diecezji sosnowieckiej, wchodzącej w skład naszej Metropolii z powodu pożaru, jaki w tym samym dniu miał miejsce w tamtejszej katedrze. – Dzień rocznicy poświęcenia katedry częstochowskiej stał się także bolesnym dniem tej poważnej straty dla diecezji sosnowieckiej. Dlatego te dwie intencje dzisiaj szczególnie nas łączą – zaznaczył Metropolita częstochowski. W czasie Eucharystii modlono się także w intencji wiernych pielgrzymujących i modlących się w częstochowskiej archikatedrze oraz za kapłanów, którzy w niej przyjęli święcenia. Dla zmarłych proboszczów, budowniczych i pracowników wypraszano dar życia wiecznego.

Tekst: kl. Tomasz Podlewski
Zdjęcia: kl. Kamil Bijata

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,645,999 unikalne wizyty